The Hyosung GT650 Naked GT650 Comet is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 76.43 HP (55,52 kW)) @ 9000 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
When riding, the gas tank is an important aspect. The Hyosung GT650 Naked GT650 Comet is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, offering efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is vital for keeping your Hyosung GT650 Naked GT650 Comet in peak form. Common service items comprise fuel filters. Through proper maintenance, your GT650 Naked GT650 Comet will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT650 Naked GT650 Comet Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55,52 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |