The Jawa 812 Millennium is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8700 RPM, 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital for maintaining your Jawa 812 Millennium running smoothly. Popular maintenance parts consist of batteries. With the right parts, your 812 Millennium can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8700 RPM |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 122.0 kg (267,66 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |