The Hyosung Rush 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.50 HP (4,68 kW)) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key feature. The Hyosung Rush 50 features a 4.80 litres (1,26 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, ensuring consistent fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Hyosung Rush 50 in top condition. Essential service parts include drive chains. Using quality components, your Rush 50 will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Hyosung Rush 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/90 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 6.50 HP (4,68 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.80 litres (1,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 88.0 kg (193,03 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |