The Aprilia Mana 850 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 839.30 ccm (50,95 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 75.09 HP (54,53 kW)) @ 8000 RPM, 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important aspect. The Aprilia Mana 850 ABS is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, offering excellent performance during your journeys.
Preventative care is necessary to keep your Aprilia Mana 850 ABS operating reliably. Essential service parts involve sprockets. Through proper maintenance, your Mana 850 ABS can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Mana 850 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17. and the Rear Tyre size is 180/55 - 17. so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (50,95 cubic inches) |
| Power: | 75.09 HP (54,53 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |