The Veli VL250PY is a 4 stroke, Motocross bike with a Air cooled 230.00 ccm (13,96 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.42 HP (11,24 kW)) @ 6500 RPM, 17.50 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key factor. The Veli VL250PY features a 8.80 litres (2,31 gallons) fuel tank, delivering optimal fuel economy on the road.
Regular maintenance is important for keeping your Veli VL250PY performing at its best. Frequently replaced components involve air filters. Using quality components, your VL250PY can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Veli VL250PY Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 21 and the Rear Tyre size is 110/100 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 230.00 ccm (13,96 cubic inches) |
| Power: | 15.42 HP (11,24 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 17.50 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.80 litres (2,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |