The Ducati 748 SPS is a 4 stroke, Sport bike with a 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 104.00 HP (75,52 kW)) @ 11000 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 245.0 km/h (151,44 mph)
Regular maintenance is vital for ensuring your Ducati 748 SPS performing at its best. Popular maintenance parts comprise spark plugs. Through proper maintenance, your 748 SPS will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 104.00 HP (75,52 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 245.0 km/h (151,44 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 194.0 kg (425,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |