The TVS Fiero FX is a 4 stroke, Classic bike with a 147.50 ccm (8,96 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 7000 RPM, 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is a critical factor. The TVS Fiero FX features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel injection system, delivering good range for your adventures.
Preventative care is key for maintaining your TVS Fiero FX in peak form. Essential service parts comprise batteries. Through proper maintenance, your Fiero FX can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for TVS Fiero FX Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 90/90 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 147.50 ccm (8,96 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 124.0 kg (272,03 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |