The Ducati 999 Superbike is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 138.12 HP (100,30 kW)) @ 9750 RPM, 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential aspect. The Ducati 999 Superbike is fitted with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel injection system, giving consistent range during your journeys.
Proper upkeep is essential to maintain your Ducati 999 Superbike performing at its best. Popular maintenance parts include fuel filters. By using genuine parts, your 999 Superbike can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati 999 Superbike Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 138.12 HP (100,30 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |