The MBK Skyliner 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM, 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical aspect. The MBK Skyliner 125 is fitted with a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, delivering good range for your adventures.
Preventative care is essential for maintaining your MBK Skyliner 125 in top condition. Common service items consist of air filters. Using quality components, your Skyliner 125 can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for MBK Skyliner 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 134.0 kg (293,92 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |