The Honda CBR 600 RR HANNspree Ten Kate Replica is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 118.14 HP (85,77 kW)) @ 13500 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 11250 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key aspect. The Honda CBR 600 RR HANNspree Ten Kate Replica is fitted with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, offering excellent performance during your journeys.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Honda CBR 600 RR HANNspree Ten Kate Replica in top condition. Common service items comprise batteries. By using genuine parts, your CBR 600 RR HANNspree Ten Kate Replica can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Honda CBR 600 RR HANNspree Ten Kate Replica Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 118.14 HP (85,77 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 11250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |