The MZ 1000S is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 999.00 ccm (60,66 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 115.32 HP (83,78 kW)) @ 9000 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is an important factor. The MZ 1000S is equipped with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, offering efficient mileage for your adventures.
Preventative care is crucial for ensuring your MZ 1000S operating reliably. Popular maintenance parts involve batteries. With regular servicing, your 1000S can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for MZ 1000S Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 115.32 HP (83,78 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc |