The Triumph T100 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 790.00 ccm (47,97 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 7400 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical consideration. The Triumph T100 is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, offering excellent mileage on the road.
Preventative care is essential for keeping your Triumph T100 running smoothly. Popular maintenance parts consist of air filters. With the right parts, your T100 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 790.00 ccm (47,97 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 7400 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |