The Piaggio XEvo 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 33.00 HP (23,98 kW)) @ 7250 RPM, 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The Piaggio XEvo 400 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, ensuring reliable efficiency on the road.
Preventative care is essential for keeping your Piaggio XEvo 400 in peak form. Essential service parts include oil filters. By using genuine parts, your XEvo 400 can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Piaggio XEvo 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/70 - 14 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 33.00 HP (23,98 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | 2184 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |