The Moto Guzzi Griso is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 88.00 HP (63,88 kW)) @ 8000 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5400 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential factor. The Moto Guzzi Griso includes a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel injection system, offering excellent fuel economy during your journeys.
Preventative care is crucial for maintaining your Moto Guzzi Griso performing at its best. Frequently replaced components comprise drive chains. Using quality components, your Griso will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Griso Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 88.00 HP (63,88 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5400 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 229.0 kg (502,28 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |