The Yamaha RD 80 LC is a 2 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 79.00 ccm (4,80 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8500 RPM, 0.90 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
When riding, the fuel system is a key aspect. The Yamaha RD 80 LC is equipped with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, ensuring reliable performance for your rides.
Routine service is essential to maintain your Yamaha RD 80 LC running smoothly. Common service items include oil filters. With the right parts, your RD 80 LC can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 79.00 ccm (4,80 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 0.90 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 7.1:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1982 |
| Weight: | 78.0 kg (171,14 pounds) |
| Length: | 1 mm (0,00 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. single sliding piston caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |