The Harley Davidson FLHTI Electra Glide Standard is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential consideration. The Harley Davidson FLHTI Electra Glide Standard features a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, giving excellent fuel economy during your journeys.
Routine service is key to maintain your Harley Davidson FLHTI Electra Glide Standard performing at its best. Common service items comprise fuel filters. Using quality components, your FLHTI Electra Glide Standard can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FLHTI Electra Glide Standard Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is MU85 - B16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 3400 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 332.0 kg (728,24 pounds) |
| Length: | 2440 mm (95,62 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |