The Harley Davidson FXD Dyna Superglide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the tank size is an essential aspect. The Harley Davidson FXD Dyna Superglide comes with a 18.16 litres (4,78 gallons) fuel tank, giving optimal fuel economy for your rides.
Preventative care is crucial to maintain your Harley Davidson FXD Dyna Superglide performing at its best. Regular replacement items consist of drive chains. Using quality components, your FXD Dyna Superglide can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXD Dyna Superglide Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 160/70 - B17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 124.75 Nm (12,64 kgf-m or 91,54 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.16 litres (4,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 286.7 kg (628,84 pounds) |
| Length: | 2357 mm (92,34 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston |