The Honda XRV Africa Twin is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 742.00 ccm (45,05 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 7500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 175.0 km/h (108,16 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a key factor. The Honda XRV Africa Twin is equipped with a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank, giving excellent performance for your rides.
Regular maintenance is essential to keep your Honda XRV Africa Twin in top condition. Frequently replaced components comprise sprockets. With the right parts, your XRV Africa Twin will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 742.00 ccm (45,05 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 175.0 km/h (108,16 mph) |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 208.0 kg (456,31 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |