The PGO PMX 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.16 HP (4,48 kW)) @ 7000 RPM, 0.50 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The PGO PMX 50 is fitted with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, delivering optimal fuel economy for your rides.
Regular maintenance is crucial to maintain your PGO PMX 50 operating reliably. Essential service parts involve batteries. By using genuine parts, your PMX 50 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for PGO PMX 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 6.16 HP (4,48 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 0.50 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |