The Generic XOR 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.06 HP (1,49 kW)) @ 5000 RPM, 3.16 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an essential feature. The Generic XOR 50 includes a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, ensuring excellent mileage on the road.
Routine service is vital for maintaining your Generic XOR 50 running smoothly. Essential service parts consist of drive chains. Using quality components, your XOR 50 will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Generic XOR 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.06 HP (1,49 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 3.16 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |