The Keeway Supershadow is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 17.70 HP (12,84 kW)) @ 8000 RPM, 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 115.0 km/h (71,14 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a key aspect. The Keeway Supershadow features a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank, providing excellent efficiency during your journeys.
Regular maintenance is necessary to keep your Keeway Supershadow running smoothly. Common service items consist of brake pads. With the right parts, your Supershadow will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 17.70 HP (12,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 115.0 km/h (71,14 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2225 mm (87,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |