The Harley Davidson FLST Heritage Softail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the gas tank is a critical factor. The Harley Davidson FLST Heritage Softail is fitted with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, delivering good performance for your rides.
Regular maintenance is key for keeping your Harley Davidson FLST Heritage Softail in peak form. Essential service parts comprise batteries. With regular servicing, your FLST Heritage Softail will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FLST Heritage Softail Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 304.8 kg (668,64 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |