The Honda CBX 250 Twister is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 24.00 HP (17,41 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical feature. The Honda CBX 250 Twister comes with a 16.50 litres (4,34 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, delivering optimal fuel economy for your rides.
Regular maintenance is vital for ensuring your Honda CBX 250 Twister performing at its best. Regular replacement items include oil filters. With regular servicing, your CBX 250 Twister can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda CBX 250 Twister Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 M/C 52S and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 M/C 62S so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 24.00 HP (17,41 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.50 litres (4,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 139.7 kg (306,46 pounds) |
| Length: | 2031 mm (79,60 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |