The MZ 125 SX Camouflage is a 4 stroke, Enduro bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 110.0 km/h (68,06 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an essential consideration. The MZ 125 SX Camouflage is equipped with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, delivering optimal performance for your adventures.
Preventative care is essential to keep your MZ 125 SX Camouflage operating reliably. Common service items include air filters. Using quality components, your 125 SX Camouflage can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for MZ 125 SX Camouflage Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 110.0 km/h (68,06 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 127.5 kg (279,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |