The Peugeot Ludix 2 50 Elegance is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.88 HP (2.8 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key aspect. The Peugeot Ludix 2 50 Elegance comes with a 5.80 litres (1,52 gallons) fuel tank, providing consistent performance for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your Peugeot Ludix 2 50 Elegance running smoothly. Popular maintenance parts comprise spark plugs. Through proper maintenance, your Ludix 2 50 Elegance can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Ludix 2 50 Elegance Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 14 and the Rear Tyre size is 80/80 - 14 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.88 HP (2.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.80 litres (1,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |