The Harley Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the gas tank is a key factor. The Harley Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob is equipped with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, giving optimal performance for your adventures.
Routine service is crucial to maintain your Harley Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob in top condition. Common service items consist of fuel filters. By using genuine parts, your FXDFSE CVO Dyna Fat Bob can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - B16 and the Rear Tyre size is 180/70 - B16 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 133.00 Nm (13,53 kgf-m or 97,61 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 318.0 kg (697,59 pounds) |
| Length: | 2312 mm (90,55 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |