The Suzuki Van Van 200 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 16.09 HP (11.7 kW, 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential factor. The Suzuki Van Van 200 is fitted with a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, providing reliable efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Suzuki Van Van 200 operating reliably. Frequently replaced components involve fuel filters. Using quality components, your Van Van 200 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | 16.09 HP (11.7 kW |
| Torque: | 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |