The Harley Davidson Sportster 1200 Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 58.00 HP (42,09 kW)) @ 5200 RPM, 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 3500 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
Scheduled maintenance is important for ensuring your Harley Davidson Sportster 1200 Custom running smoothly. Frequently replaced components include drive chains. By using genuine parts, your Sportster 1200 Custom will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) |
| Power: | 58.00 HP (42,09 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 222.0 kg (486,95 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |