The Hero Honda Karizma is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 16.89 HP (12,24 kW)) @ 7000 RPM, 18.50 Nm (1,89 kgf-m or 13,53 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important consideration. The Hero Honda Karizma comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel delivery system, giving optimal range for your adventures.
Routine service is essential for ensuring your Hero Honda Karizma in peak form. Common service items consist of air filters. Using quality components, your Karizma will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda Karizma Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 16.89 HP (12,24 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 18.50 Nm (1,89 kgf-m or 13,53 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2125 mm (83,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |