The Honda XR 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 8500 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential factor. The Honda XR 125 comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and features a OHV fuel delivery system, providing reliable range for your rides.
Preventative care is key to maintain your Honda XR 125 running smoothly. Common service items include fuel filters. Through proper maintenance, your XR 125 can maintain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 115.5 kg (253,33 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |