The Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine.
For weekend adventures, the tank size is an important consideration. The Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Carb is equipped with a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank, offering consistent efficiency during your journeys.
Proper upkeep is important for keeping your Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Carb operating reliably. Common service items comprise sprockets. With the right parts, your Devils Advocate 100 Carb can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Carb Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 280/80 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2794 mm (109,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. PM. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |