The Harley Davidson XL 1200R Sportster 1200 Roadster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the gas tank is a critical consideration. The Harley Davidson XL 1200R Sportster 1200 Roadster is equipped with a 12.49 litres (3,28 gallons) fuel tank, offering excellent performance on the road.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Harley Davidson XL 1200R Sportster 1200 Roadster running smoothly. Common service items involve spark plugs. With regular servicing, your XL 1200R Sportster 1200 Roadster will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 1200R Sportster 1200 Roadster Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.12 Nm (10,85 kgf-m or 78,61 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.49 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 252.7 kg (554,22 pounds) |
| Length: | 2289 mm (89,65 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |