The Yamaha XV 535 DX Virago Deluxe is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 535.00 ccm (32,49 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 42.00 HP (30,55 kW)) @ 7500 RPM, 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
For longer journeys, the gas tank is an essential consideration. The Yamaha XV 535 DX Virago Deluxe features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, providing excellent performance on the road.
Routine service is essential for maintaining your Yamaha XV 535 DX Virago Deluxe performing at its best. Popular maintenance parts include spark plugs. By using genuine parts, your XV 535 DX Virago Deluxe will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 535.00 ccm (32,49 cubic inches) |
| Power: | 42.00 HP (30,55 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |