The BMW HP2 Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 103.25 HP (75,02 kW)) @ 7000 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The BMW HP2 Enduro includes a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, offering excellent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your BMW HP2 Enduro in peak form. Frequently replaced components involve batteries. With the right parts, your HP2 Enduro will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for BMW HP2 Enduro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 140/80 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | 103.25 HP (75,02 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | 2350 mm (92,04 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Double disc |