The Honda XL650V Transalp is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 52.00 HP (37,81 kW)) @ 7500 RPM, 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key consideration. The Honda XL650V Transalp is equipped with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel delivery system, offering optimal efficiency on the road.
Preventative care is necessary for keeping your Honda XL650V Transalp performing at its best. Essential service parts consist of drive chains. With regular servicing, your XL650V Transalp can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 52.00 HP (37,81 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | 2260 mm (88,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |