The Gilera Runner SC 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
When out on the road, the tank size is an essential feature. The Gilera Runner SC 50 is equipped with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel control system, giving excellent range for your rides.
Preventative care is key to keep your Gilera Runner SC 50 running smoothly. Common service items include air filters. By using genuine parts, your Runner SC 50 will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Gilera Runner SC 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 13 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic with ? 220 mm stainless steel disc |
| Rear Brakes: | N/A |