The BMW R 1200 RT Police is a 2 stroke, Touring bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 7500 RPM, 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential consideration. The BMW R 1200 RT Police is equipped with a 27.00 litres (7,09 gallons) fuel tank, ensuring good range during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your BMW R 1200 RT Police operating reliably. Common service items involve air filters. Through proper maintenance, your R 1200 RT Police will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for BMW R 1200 RT Police Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 27.00 litres (7,09 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 259.0 kg (568,15 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. BMW EVO with partial integral ABS Two, four-piston fixed calipers 12.6 inch dual floati |
| Rear Brakes: | Single disc. Single, two-piston fixed caliper 10.4 inch single, fixed rotor Hydraulic, DOT 4 fluid t |