The Ducati S4 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 916.00 ccm (55,61 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 101.00 HP (73,33 kW)) @ 8750 RPM, 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential factor. The Ducati S4 includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, offering optimal performance for your adventures.
Proper upkeep is crucial for keeping your Ducati S4 in top condition. Popular maintenance parts include sprockets. With the right parts, your S4 can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55,61 cubic inches) |
| Power: | 101.00 HP (73,33 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | 2108 mm (82,59 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |