The Kawasaki Estrella RS is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 7500 RPM, 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary for keeping your Kawasaki Estrella RS performing at its best. Regular replacement items involve clutch plates. With regular servicing, your Estrella RS will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |