The Jincheng JC110 T9 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 108.00 ccm (6,56 cubic inches) In-line six type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.71 HP (6,37 kW)) @ 5500 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
For longer journeys, the fuel system is a key factor. The Jincheng JC110 T9 comes with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel injection system, offering excellent efficiency for your adventures.
Preventative care is important to keep your Jincheng JC110 T9 in top condition. Frequently replaced components consist of spark plugs. Using quality components, your JC110 T9 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Jincheng JC110 T9 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line six |
|---|---|
| Displacement: | 108.00 ccm (6,56 cubic inches) |
| Power: | 8.71 HP (6,37 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |