The Moto Guzzi Breva 1200 Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7800 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential aspect. The Moto Guzzi Breva 1200 Sport is equipped with a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel delivery system, ensuring reliable mileage for your rides.
Routine service is necessary for keeping your Moto Guzzi Breva 1200 Sport in peak form. Regular replacement items involve air filters. Using quality components, your Breva 1200 Sport will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Breva 1200 Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 229.0 kg (502,38 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Twin stainless steel floating disc, wave type, ?? 320 mm, 4 opposed pistons |
| Rear Brakes: | Single disc. Single steel fixed disc, ?? 282 mm, floating caliper with 2 parallel pistons |