The Keeway Goccia 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 7000 RPM, 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
When riding, the fuel capacity is a critical aspect. The Keeway Goccia 50 comes with a 5.80 litres (1,52 gallons) fuel tank, delivering optimal efficiency on the road.
Proper upkeep is necessary to maintain your Keeway Goccia 50 performing at its best. Essential service parts include spark plugs. By using genuine parts, your Goccia 50 can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Keeway Goccia 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 1.60 - 16 and the Rear Tyre size is 1.85 - 16 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.80 litres (1,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 85.0 kg (186,46 pounds) |
| Length: | 1927 mm (75,52 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |