The MV Agusta F4 Serie ORO is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 750.00 ccm (45,54 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 126.00 HP (91,54 kW)) @ 12200 RPM, 71.59 Nm (7,26 kgf-m or 52,54 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a critical aspect. The MV Agusta F4 Serie ORO comes with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank, delivering optimal mileage on the road.
Preventative care is key to keep your MV Agusta F4 Serie ORO in peak form. Essential service parts include brake pads. Using quality components, your F4 Serie ORO can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for MV Agusta F4 Serie ORO Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45,54 cubic inches) |
| Power: | 126.00 HP (91,54 kW)) @ 12200 RPM |
| Torque: | 71.59 Nm (7,26 kgf-m or 52,54 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1999 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |