The Jawa 250 Master Tempo is a 2 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 26.00 HP (18,91 kW)) @ 7000 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important to maintain your Jawa 250 Master Tempo operating reliably. Frequently replaced components comprise air filters. Using quality components, your 250 Master Tempo will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 26.00 HP (18,91 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 132.0 kg (289,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |