The Yamaha TT R125 LW E is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 123.70 ccm (7,51 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.65 HP (6,97 kW)) @ 8000 RPM, 9.85 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital to keep your Yamaha TT R125 LW E in top condition. Regular replacement items comprise clutch plates. By using genuine parts, your TT R125 LW E can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TT R125 LW E Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - 19 and the Rear Tyre size is 90/100 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.70 ccm (7,51 cubic inches) |
| Power: | 9.65 HP (6,97 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.85 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 78.0 kg (171,14 pounds) |
| Length: | 1885 mm (73,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |