The Kreidler Supermotard 125 DD Reduced Effect is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.64 HP (5.6 kW and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
During extended trips, the tank size is an essential aspect. The Kreidler Supermotard 125 DD Reduced Effect features a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, delivering excellent fuel economy during your journeys.
Preventative care is key to maintain your Kreidler Supermotard 125 DD Reduced Effect in top condition. Frequently replaced components include clutch plates. Using quality components, your Supermotard 125 DD Reduced Effect will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Kreidler Supermotard 125 DD Reduced Effect Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 7.64 HP (5.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |