The Gilera Nexus 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.12 HP (16,02 kW)) @ 8050 RPM, 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical feature. The Gilera Nexus 250 comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, offering efficient mileage during your journeys.
Proper upkeep is necessary to keep your Gilera Nexus 250 in top condition. Frequently replaced components comprise drive chains. With regular servicing, your Nexus 250 will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Gilera Nexus 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 22.12 HP (16,02 kW)) @ 8050 RPM |
| Torque: | 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |