The Veli VL200GY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 198.00 ccm (12,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.76 HP (12,14 kW)) @ 8000 RPM, 15.50 Nm (1,59 kgf-m or 11,34 ft.lbs) @ 7200 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Routine service is necessary to keep your Veli VL200GY operating reliably. Frequently replaced components consist of brake pads. With regular servicing, your VL200GY will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Veli VL200GY Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12,02 cubic inches) |
| Power: | 16.76 HP (12,14 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 15.50 Nm (1,59 kgf-m or 11,34 ft.lbs) @ 7200 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Break Performance: ??7m/30km/h |
| Rear Brakes: | Single disc |