The Aprilia SportCity One 50 2T is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.02 HP (2,89 kW)) @ 6500 RPM, 4.40 Nm (0,40 kgf-m or 3,18 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important feature. The Aprilia SportCity One 50 2T comes with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, ensuring good performance on the road.
Scheduled maintenance is important to maintain your Aprilia SportCity One 50 2T operating reliably. Popular maintenance parts involve air filters. Using quality components, your SportCity One 50 2T will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia SportCity One 50 2T Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 120/70 - 14 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.02 HP (2,89 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 4.40 Nm (0,40 kgf-m or 3,18 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1947 mm (76,32 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |