The CCM 644 Dual Sport Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM, 52.50 Nm (5,37 kgf-m or 38,51 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key factor. The CCM 644 Dual Sport Supermoto is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel delivery system, giving good fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is key for maintaining your CCM 644 Dual Sport Supermoto operating reliably. Popular maintenance parts comprise clutch plates. By using genuine parts, your 644 Dual Sport Supermoto will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 52.50 Nm (5,37 kgf-m or 38,51 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 137.0 kg (300,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |